CARSNEWS
AUTONEWS

Μαρία Σάκκαρη: Εύκολη πρόκριση στον 3ο γύρο του Miami Open με νίκη επί της Γουάν

Λίγα 24ωρα μετά την ήττα της στον τελικό του Indian Wells η Μαρία Σάκκαρη άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Miami Open και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο, αφού νίκησε εύκολα με 2-0 σετ την Χουέ Γουάν από την Κίνα και πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του τουρνουά.

Η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και έκανε αμέσως δύο φορές break, με αποτέλεσμα να καθαρίσει εύκολα με 6-2 το πρώτο σετ, παρά τις προσπάθειες της Κινέζας να ισορροπήσει στη συνέχεια την κατάσταση.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο σετ η Γουάν προσπάθησε να είναι πιο ανταγωνιστική αλλά μάλλον δεν τα κατάφερε, αφού η Σάκκαρη έκανε ξανά break, ξέφυγε με 4-1 κρατώντας το σερβίς της και τελικά με 6-2 έκανε δικό της και το δεύτερο σετ και πήρε τη νίκη και κατ’ επέκταση την πρόκριση.

Επόμενος αντίπαλος για τη Μαρία θα είναι μία εκ των Σαβίγ ή Γιαστρέμσκα και με δεδομένη την εξαιρετική αγωνιστική και ψυχολογική κατάστασή της θα πρέπει να αναμένεται ακόμη μία ξεκούραστη νίκη.

Τα σετ: 6-2, 6-2