CARSNEWS
F1 & RACES

Formula 1: Έκανε περίπατο ο Λεκλέρκ στο Μονακό

Το Grand Prix του Μονακό στη Formula 1 ολοκληρώθηκε, με τον Σαρλ Λεκλέρκ να πανηγυρίζει τη νίκη με τους συμπατριώτες του. Ο 26χρονος πιλότος ήταν κραταιός σε αυτήν την κούρσα και επικράτησε δικαίως. Ήταν η πρώτη νίκη του τη φετινή σεζόν και την τελευταία διετία. Ο Λεκλέρκ επικράτησε του Όσκαρ Πιάστρι με τη McLaren, ο οποίος τον πίεσε ανά διαστήματα, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Κάρλος Σάινθ, που οδηγά Ferrari, όπως ο νικητής.

Ο Μονεγάσκος επικράτησε σε μια κούρσα, που στιγματίστηκε από τριπλή σύγκρουση. Οι Σέρτζιο Πέρες και Κέβιν Μάγκνουσεν συγκρούστηκαν κατά την εκκίνηση και ο Νίκο Χούλκενμπεργκ παρασύρθηκε από τη σύγκρουση, με αποτέλεσμα να προκύψει 40λεπτη διακοπή και οι οδηγοί να βγουν σώοι και ασφαλείς από τα αγωνιστικά τους.

Ο Λεκλέρκ νίκησε με 7,152 δευτερόλεπτα διαφορά το δεύτερο Πιάστρι και έφτασε στις πέντε νίκες καριέρας. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Μαξ Φερστάπεν, έμεινε στην έκτη θέση.