CARSNEWS
AUTONEWS

Champions League: Στους «8» η Μπαρτσελόνα με 3άρα επί της Νάπολι

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε τη Νάπολι στη ρεβάνς του 1-1 στο Stadio Diego Armando Maradona και τη νίκησε με 3-1 χάρη σε γκολ των Φερμίν Λόπεθ, Ζοάο Κανσέλο και Λεβαντόφσκι, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Champions League.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα άφηνε τα πάντα ανοιχτά σε ό,τι αφορά την υπόθεση-πρόκριση αλλά οι Ισπανοί φρόντισαν από νωρίς να δείξουν ότι είναι το φαβορί: 1-0 στο 15′ με πλασέ του Φερμίν Λόπεθ μετά το γύρισμα του Ραφίνια, 2-0 στο 17′ με τον Ζοάο Κανσέλο στην επαναφορά μετά το δοκάρι του Ραφίνια.

Παρ’ όλα αυτά, οι Ναπολιτάνοι κατάφεραν να αντιδράσουν και στο 30′ μείωσαν σε 2-1 με πλασέ του Ραχμάνι μετά το γύρισμα του Πολιτάνο, για να ακολουθήσει λίγα λεπτά μετά η μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντι Λορέντσο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τερ Στέγκεν.

Οι Ιταλοί μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο την ισοφάριση που θα έστελνε το ματς στην παράταση και η αλήθεια είναι ότι είχαν κάποιες ευκαιρίες για να τα καταφέρουν, δεν το έκαναν όμως και στο 83′ η Μπαρτσελόνα σφράγισε την πρόκριση με το 3-1 από τον Λεβαντόφσκι μετά την πάσα του Σέρτζι Ρομπέρτο.