CARSNEWS
AUTONEWS

Formula 1: Άνετη πρωτιά Φερστάπεν στη Βαρκελώνη

To Grand Prix Ισπανίας, ο έβδομος αγώνας του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Formula 1 του 2023, εξελίχθηκε σε μία ήσυχη και άνετη βόλτα για τον Μαξ Φερστάπεν στο Circuit de Catalunya. Ο Ολλανδός οδηγός της Red Bull Racing δεν έχασε ούτε για μια στιγμή την πρωτοπορία στον αγώνα και τερμάτισε με μεγάλη διαφορά μπροστά από τον δεύτερο, στην πίστα που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην F1 πριν από επτά χρόνια.

Τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου κατέλαβαν οι οδηγοί της Mercedes-AMG, που για πρώτη φορά φέτος έδειξε πολύ ανταγωνιστική. Ο Λούις Χάμιλτον πήρε τη 2η θέση, μπροστά από τον Τζορτζ Ράσελ, ο οποίος κέρδισε 9 θέσεις για να τερματίσει τελικά στην 3η. Ο Σέρχιο Πέρεζ ήταν 4ος ενώ απογοήτευσε η Scuderia Ferrari με τον Κάρλος Σάινθ στην 5η θέση και τον Σαρλ Λεκλέρ εκτός βαθμών. Στην έκτη θέση ο Λανς Στρολ με Άστον Μάρτιν.

Ο επόμενος αγώνας είναι το GP Καναδά στο Μόντρεαλ σε δύο εβδομάδες, το 3ήμερο 16-18 Ιουνίου.

πηγή: gazzetta.gr