CARSNEWS
AUTONEWS

Champions League: Έκλεισε θέση στους «8» η Ντόρτμουντ

Με τον Σάντσο να ανοίγει το σκορ στο 3ο λεπτό και τον Ρόις να το… κλείνει στο 95ο, η Ντόρτμουντ νίκησε με 2-0 την Αϊντχόφεν στη ρεβάνς της ισοπαλίας με 1-1 στην Ολλανδία και σφράγισε το εισιτήριό της για τους προημιτελικούς του Champions League.

Το σκορ του πρώτου αγώνα άφηνε τα πάντα ανοιχτά σε ό,τι αφορά την πρόκριση στον επόμενο γύρο, από νωρίς όμως οι Γερμανοί φρόντισαν να δείξουν ότι ήταν το φαβορί: Χαμένη ευκαιρία στο 2′ με το τετ α τετ του Μάατσεν που νικήθηκε από τον Μπενίτες, 1-0 στο 3′ με σουτ του Σάντσο εκτός περιοχής.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλο γκολ, το οποίο τελικά πέτυχαν στο 77′ με τον Φίλκρουγκ αλλά ο έλεγχος του VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ και ακυρώθηκε.

Το ματς, επομένως, παρέμενε στο 1-0 και η Αϊντχόφεν έψαχνε το γκολ για την παράταση, όσες ευκαιρίες δημιούργησε όμως τις χάσε και τελικά… τιμωρήθηκε στο 95′, όταν ο Ρόις, μετά το λάθος της άμυνας σε γέμισμα του Κόμπελ, πλάσαρε τον Μπενίτες για το 2-0, σφραγίζοντας την πρόκριση της Ντόρτμουντ.