CARSNEWS
F1 & RACES

Formula 1: Ο Δεύτερος τίτλος του Χάμιλτον πρώτος του με τη Μερσεντές

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.

Σαν σήμερα 23 Νοεμβρίου του 2014 ο Βρετανός οδηγός  στο τελευταίο αγώνα της φόρμουλα 1 στο Άμπου Ντάμπι πανηγύρισε το 2ο πρωτάθλημα της καριέρα του παρθενικό με τη Γερμανική ομάδα.

Πέρασαν  9 χρόνια από τη μέρα που οι Χάμιλτον και Mercedes-AMG ξεκίνησαν μια νέα εποχή κυριαρχίας στη Formula 1 σε μία επική μάχη με το Νίκο Ροσμπέργκ.

O 38χρόνος σήμερα οδηγός εκκινούσε από την 2η θέση νίκησε τον Γερμανό και στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής μετά από 6 χρόνια .

Η Mercedes επέστρεψε στους τίτλους για πρώτη φορά στη σύγχρονη εποχή του σπορ, τέσσερα χρόνια μετά την εξαγορά της Brawn GP.

Στον αγώνα, η μάχη για τον τίτλο ανάμεσα στους Χάμιλτον και Νίκο Ρόσμπεργκ ολοκληρώθηκε άδοξα, καθώς ο Γερμανός αντιμετώπισε προβλήματα αξιοπιστίας στο μονοθέσιό του. Εν τέλει παρέμεινε στον αγώνα και τερμάτισε στην 14η θέση, έναν γύρο πίσω. Το βάθρο συμπληρώθηκε από τις δύο Williams των Φελίπε Μάσα και Βάλτερι Μπότας. Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας στην ιστορία στον οποίο απονεμήθηκαν διπλοί βαθμοί. Η ιδέα αυτή επικρίθηκε και δεν εφαρμόστηκε ξανά.