CARSNEWS
AUTONEWS

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Έσπασε την έδρα και φορτσάρει για Final 4

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 77-75 εκτός έδρας, έκανε το 1-0 στη σειρά παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας και θέλει άλλες δύο νίκες για να προκριθεί στο Final 4 της Euroleague.

Με τον Φαλ να μπαίνει ορεξάτος στο ματς οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-8 στο 5′ αλλά στη συνέχεια κάποια λάθη έδωσαν τη δυνατότητα να πλησιάσουν σε 14-15 με τους λαπροβίτολα και Πάρκερ, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 18-19.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο 12′ με το τρίποντο του Αμπρίνες (23-22), οι Πειραιώτες όμως έπαιρναν πόντους από τον Πετρούσεφ, δεν άφησαν ποτέ τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και τελικά τον Σέρβο ψηλό και τους Γουόκαπ και Κάνααν να δίνουν λύσεις η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξαναπήρε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9 (35-44).